הובלות חפצי אומנות

 

 

כל מה שצריך לדעת על הובלות חפצי אומנות


הובלת פריט אומנות כמה זה יעלה לי? איזה סוג רכב הובלה הכי מתאים לי?

ועוד תשובות לשאלות רבות שאנשים שואלים לפני שהם מחליטים להזמין חברת הובלות.

ייעוץ טלפוני והצעת מחיר ללא התחייבות!

 

 

היום כבר אין צורך להשקיע זמן בחיפוש אחר חברת הובלות טובה, אתר שירות 10 בדק ומצא עבורכם חברות הובלות איכותיות ומקצועיות שקיבלו ביקורות חיוביות והמלצות מהגולשים ועכשיו גם אתם יכולים להינות מייעוץ מקצועי בחינם והצעות מחיר ללא התחייבות, מלאו את טופס בקשה להצעת מחיר ועד 3 מובילים יחזרו אליכם טלפונית, בדרך זו תקבלו תשובות לשאלות וגם תעשו השוואת מחירים.

 

 

הובלות חפצי אומנות


הידעתם שציור המונה ליזה, מאת לאונרדו דה ויצ'י, מוצג בלובר מאחורי זכוכית משוריינת ומערכת אזעקה מהמשוכללות בעולם? מיותר לצין שאולי לא כל חפצי האומנות זקוקים לאבטחה כזו כבדה, אבל זה אומר שאין צורך לדאוג להם? לטפח ולשמרם מכל משמר? טקסט זה מוקדש לאניני הטעם שחפצי האומנות שברשותם לא סתם קישוט בבית, אלא יצירת אומנות ברת הערכה מיוחדת וחשיבות רבה!

אז איך באמת מובילים פרטים כ"כ יקרי ערך? כמה יעלה לנו כל הסיפור? איך אורזים בהרמטיות? כל מה שרציתם לדעת ועוד בהמשך!

 

אריזה – איך אורזים?


אריזה הוא השלב הראשוני בתהליך ההובלה, כל בטחון הפריט מתבסס על האריזה – אריזה שלא תהיה מדויקת, נכונה, יסודית ומקצועית תגדיל את הסיכויים לתקלות במהלך ההובלה ולנזקים לפריט!

אז איך בעצם אורזים פריטים יקרי ערך ביעילות ובדקדקנות? ובכן חשוב ראשית להדגיש שאריזת חפצי אומנות שונה ביותר מאריזה רגילה!

במקרה של חפצי אומנות האריזה הסטנדרטית של ניילון נצמד + ניילון בועות לאריזה + שמיכת הגנה + ארגז קרטון וסלוטייפ לחיזוק הכל ביחד, אינו מספיק!

אחרי האריזה הבסיסית, ישנן תוספות מיוחדות שכל חפץ אומנות צריך, בין אם מדובר בפסל או בציור, והן:

חומרי אריזה שונים – כשמדובר בחפצי אומנות ישנה אפשרות שחומרי האריזה הסטנדרטים פשוט לא יהיו מספיקים כאן ולכן רוב הסיכויים שתצטרך להיות פה התאמה של המוצר לחומרי האריזה המתאימים לו.

דוגמא לחומר אריזה שונה מהסטנדרט הוא נייר המשי שמצוין לאריזה ואחסון חפצי אומנות שבירים.

ארגז עץ וכדומה – במקרה שמדובר למשל במסגרת לציור עדינה או פסל מאסיבי, רצוי לשקול להשתמש בארגז עץ מיוחד וחזק בשביל ההובלה.

בנוסף, ישנן חברות הובלה המתמחות בחפצי אומנות המחזיקות בידן ארגזים מיוחדים וחזקים העשויים מחומרים שונים אשר להם תכונות של שמירה על טמפרטורה וקיבוע הפריט בתוך הארגז שיבטיחו את שינוע הפריט שלכם בבטחה וביעילות.

מד טמפרטורה – רוב חפצי האומנות, תלוי בסוג ובחומר המרכיב את הפריט, זקוקים למד טמפרטורה שיוצמד לאריזה.

בייחוד בנסיעות ארוכות או במקומות עם אקלים חם (כמו ישראל), הטמפרטורה יכולה לעלות ולגרום נזק משמעותי לפריט, ואף נזק בלתי הפיך! ולכן המד המוצמד יוכל לתת מידע למתחולל באריזה למוביל ולתת לו את הכלים להבטיח את שלמות הפריט שלכם בכל צעד בדרך.

מד זעזועים מד רעידות – בייחוד כשמדובר בפריטים כמו פסלים או יצירות אומנות מזכוכית, הימצאות מד זעזועים היא קריטית! תפקידו של מד זעזועים הוא למדוד את הזעזועים שספג הפריט במהלך ההובלה ברכב או בהובלה ידנית (סבלים).

זעזועים לפריטים עדינים יכולים לגרום לסדקים ושקעים שיפגמו משמעותית בטיב הפריט ואפילו יכולים להיות בלתי הפיכים! ולכן תוספת של מד זעזועים יכולה לחסוך הרבה כאב ראש ולתת לכם את השקט שאתם זקוקים לו בזמן שהפריט שלכם עושה את הדרך ליעדו.

אחרי שציינו את כל התוספים ההכרחיים בהובלת חפצי אומנות ופירטנו איך אורזים, נענה על שאלה לא פחות חשובה – מי בעצם אורז?

ובכן כשמדובר בחפצים יקרי ערך או בעלי ערך סנטימנטלי משמעותי רצוי לא לבצע את המשימה לבדכם, הנזק שעלול להיגרם לפריט מאריזה לא נכונה עולה על התועלת שתפיקו מאריזה עצמאית ולכן שכירת שירותיה המקצועיים של חברת הובלות המתמחה בשינוע חפצי אומנות שונים היא הבחירה המומלצת ביותר.

חברות הובלה אולי ייגבו תוספת תשלום על שירותי האריזה שיספקו, אך אתם תזכו בעובדה שנטל האחריות על נזקים שיגרמו כתוצאה מאריזה לא נכונה ייפול אך ורק על החברה, שלא לדבר על חסכון בזמן ומאמץ שתמיד ניתן לנצל בדרכים יותר יעילות.

 

אמצעי הובלה

 

אז סיימנו את שלב האריזה ועכשיו לשלב העיקרי – איך בעצם משנעים את הפריט עצמו לעבר היעד? ובכן בחירת אמצעי הובלה נכון היא פשוט חצי מהדרך להצלחת ההובלה. בכללי ישנם 3 אמצעי הובלה עיקריים: טנדר, עגלה ומשאית, מה מתאים? זו שאלת השאלות ועל כך נרחיב ב 3 פסקאות על כל אחד מהם:

טנדר

הטנדר הינו אמצעי הובלה פופולארי בקרב כל מוביל באשר הוא. הוא זמין וזול וכמעט כל הובלה קטנה כוללת שימוש בטנדר, אך האם הוא מתאים במקרה של חפצי אומנות?

התשובה הינה היא שטנדר הינו האופציה הכי פחות מומלצת כשמדובר בחפצי אומנות, ונסביר גם למה. חפצי אומנות הם בעלי ערך גבוה בד"כ, בין אם סנטימנטלי או כספי, ובד"כ הם בנוסף גם פריטים עדינים אשר הימצאותם בסיכון לנזקים למיניהם אינה שווה את התוצאה שעלולה להיגרם מכך שימוש טנדר טומן בחובו בעיות רבות אשר יחשבו כלקיחת סיכון כשמדובר בחפצי אומנות כגון העבודה שהטנדר הינו רכב פתוח ועל כך כל פריט שתעלו עליו יהיה חשוף לפגעי הטבע כמו שמש, פיח, לכלוך, אבק וכו'. עוד עובדה לציון היא שהטנדר איננו רכב יציב ולכן הפריט עלול לספוג זעזועים רבים במהלך הנסיעה ולא מומלץ להשתמש באמצעי זה לנסיעות ארוכות (כמו בינעירוניות).

כל מה שציינו יכול לגרום לפגימה בפריט באופן אפילו בלתי הפיך ולכן רצוי לא לקחת את הסיכון ולהימנע בשימוש בטנדר.

עגלה

אמצעי לא פחות מוכר ופופולארי הינה העגלה. עגלה הינה אידיאלית להובלות קטנות בעלות פריטים קצת יותר מאסיביים ובעלי משקל מפריטים המתאימים להובלות של טנדר, אך האם היא מתאימה במקרה של חפצי אומנות?

התשובה הינה חלוקה, עגלה מצד אחד יחסית זולה, היא זמינה בד"כ כמו טנדר ובעלת מבנה אשר עוזר לשמור על יציבות הפריט יותר מטנדר וכך נגרמים פחות (אך לא לחלוטין) זעזועים לפריט. העגלה גם ברוב הדגמים הינה סגורה יחסית בדפנותיה מה שעוזר להגן על הפריט מלכלוך ואבק.

מצד שני, העגלה כמו הטנדר אינה מומלצת לשימוש בהובלות הכרוכות בנסיעות ארוכות (בינעירוניות) ולמרות שהיא הינה בעלת מבנה יחסית סגור, ברוב העגלות הגג הינו פתוח ולכן הפריט עדיין צפוי להיחשף לשמש ואולי גם ללכלוך על הדרך.

מכאן נסיק, שעגלה גם אינה מומלצת כשמדובר בחפצי אומנות. הנזק שעלול להיגרם מהשמש והעבודה שאין בלימה לחלוטין של הזעזועים פוסלת את העגלה מאמצעי הובלה מתאים להובלת פריטים שבירים ועדינים כחפצי אומנות.

משאית

אמצעי ההובלה האחרון שנפרט עליו הינה המשאית. המשאית מתאימה לכל סוג הובלה ולכל פריט ובאה במגוון של דגמים וסוגים המתאימים להובלת כל פריט באשר הוא בין אם נכלל בהגדרה של חפץ אומנותי ובין אם לא. מכאן אפשר לומר בבטחה שהמשאית הינה האופציה הכי מומלצת להעברת חפצי אומנות.

המשאית הינה האופציה המומלצת, אך למה?

1. המשאית הינה בעלת מבנה סגור מכל דפנותיו מה שמנטרל מפגעי סביבה למיניהם (שמש, אבק וכו')

2. המשאית בעלת מבנה יציב אשר ימנע זעזועים במהלך הנסיעה וגם בנוסף ניתן לקבע את הפריט בתוך המשאית בדרכים שונות

3. המשאיות הן אמצעי תחבורה והובלה פופולארי ולכן הן קיימות בזמינות גבוהה אצל מובילים (מלבד תקופות העומס)

4. למשאיות דגמים שונים ומגוונים וחברות הובלה שמתמחות בחפצי אומנות בד"כ יחזיקו כאלה שנוסף להן מערכת שימור טמפרטורה מיוחדת ועוד גדג'טים נוספים להם זקוקים חפצי אומנות שונים.

מכל אלה ניתן להסיק בבטחה שבאמצעות משאית הפריט שלכם יגיע ליעדו בשלום ולמען גילוי נאות ניתן להצביע על חסרון אחד בהובלה עם משאית והוא העובדה שמחיר הובלה עם משאית גבוה ממחיר הובלה עם טנדר או עגלה, אך לפעמים רצוי לשלם כמה שקלים יותר בשביל שקט והובלה בטוחה.

 

לסיכום

 

הובלת חפצי אומנות היא הובלה שהיא עצמה אומנות וכמו שלצורך ציור תמונה יש צורך בכחול, כך לביצוע הובלה נכונה צריך אמצעי הובלה מתאים. אמצעי ההובלה המתאים ביותר הינו המשאית, שזמינה, יציבה, מגנה ויכולה לגמוע מרחקים ארוכים ולבצע כל הובלה בהצלחה, אך ישנה הערה כשמדובר בחפצי אומנות:

בהגדרת "חפצי אומנות" נכנסים פריטים מסוגים שונים וממשקלים שונים ולפעמים יש צורך ביצירתיות בהובלתם ולכן חשוב לציין שברשותכם גם להשתמש באמצעי הובלה נוסף והוא המנוף!

בין אם זו הובלה קטנה או גדולה, המנוף בד"כ בא ביחד עם המשאית – המשאית מסיעה והמנוף מבצע את השלבים האחרונים שהם הובלת הפריט ליעדו. אז איך תדעו האם אתם זקוקים למנוף? ובכן מנוף מתאים למקרים בהם הפריט הינו או גדול מידות ואינו יכול לעבור בשלמותו בין החללים הנדרשים כגון דלתות או שהינו כבד במיוחד ושינועו במדרגות או במעלית אינו בא בחשבון.

המנוף אידיאלי במקרים אלה ואפילו ניתן למנות מספר יתרונות לשימוש בו, כמו: ביצוע העברה שקטה ואי הפרעה לדירים, חסכון בזמן וחסכון בכוח אדם.

לסיום ציין שחסרונו היחיד הינו פשוט הסכום המשמעותי שתצטרכו להוסיף בכדי לרכוש את השימוש בו, אך אם הנכם זקוקים לו, המנוף הינו בהחלט אופציה מומלצת ועטורת יתרונות לשינוע חפצי אומנות!

 

כמה עולה הובלת חפצי אומנות?

 

"כסף, אחרי הכל, הוא דבר פשוט ביותר. כסף הוא בסך הכל חלק ממערך התחבורה. הוא אמצעי פשוט וישיר להעברת טובין מאדם לאדם."
– הנרי פורד.

אז ברשותו של הנרי פורד, בסעיף זה נענה על השאלה: כמה בדיוק תעלה לכם כל ההובלה המתבקשת?

ובכן חפצי אומנות באים בגדלים שונים, מז'אנרים שונים, במשקלים שונים, ובקצרה מלאים בשוני ובגיוון! אז נסכם שקביעת טווח מחירים אינה אפקטיבית כאן, מהסיבה הפשוטה שכל חפץ צריך טיפול שונה, עזרים שונים וניהול הובלה שונה.

אז איך בכל זאת ניתן לדלות מידע על המחיר? ובכן הדבר היחיד שניתן לעשות הוא למנות את הגורמים המשפיעים על המחיר ובכך לתת לכם אפשרות להעריך, בלפחות הערכה גסה, את עלות ההובלה:

אריזה – אם החלטתם לשכור את שירותיה של חברת ההובלות לאריזת הפריט, הדבר יגרור תוספת במחיר.

תוספות – הכוונה בתוספות היא למד הזעזועיםמד רעידות, מד הטמפרטורה וכל תוספת שאיננה סטנדרטית להובלה רגילה ושהוספה של שימוש בהם יגרור תוספת במחיר.

מרחק – הכוונה פה למרחק בין מיקום הפריט ליעד. דלק, כוח אדם וכו' הם דברים שהמוביל צריך להתחשב שהם כשהוא מקבל על עצמו הובלה ולכן בזבוז של דלק כמו בנסיעה בינעירונית יתבטא בעלות הכוללת של ההובלה.

גישה למיקום וליעד – כל מכשול בהעברת הפריט כמו קומה גבוהה, אי הימצאות מעלית בבניין, היעדרות מקום חניה מסודר וכו' ישפיע על עלות ההובלה.

ביטוח והערכת שמאי – סעיף הבא.

 

ביטוח ואחריות


כשמדובר בחפצים כ"כ יקרי ערך, ווידוא הימצאות ביטוח פה היא קריטית. לכל חברת הובלות באשר היא אמורה להיות פוליסת ביטוח מקיפה מחברה מוכרת, זכותכם לדרוש לראותה ולוודא שהיא כוללת את כל מה שהפריט שלכם זקוק לו.

ביטוח של פריטים יקרי ערך כמו חפצי אומנות עלול לעלות יותר מביטוח רגיל של כל חפץ באשר הוא ולכן רצוי לדבר עם המוביל לפני ולברר בדיוק כמה תצטרכו לשלם בנוסף לביטוח הרגיל. בנוסף, בהובלות מורכבות הכוללות פריטים מסוגים כאלה מצטרף להובלה פקח מיומן אשר בוחן כל רגע בהובלה, אינו משתתף בה ומוודא את הגעת הפריט בשלום ליעדו.

חשוב לציין, בהובלות של חפצי אומנות מיוחדים יהיה מצב בו תתבקשו להפקיד את הפריט להערכת שמאי מיוחדת אשר תעזור לחברת הביטוח לבטח אינדיבידואלית את הפריט שלכם במדויק.

כל זאת בדקו מראש ואל תשכרו שירותיה של כל חברה בלי לברר את תנאי הביטוח שיינתנו לכם.